Nadpobudliwość, czyli ADHD. Jak ją rozpoznać i jak leczyć?

0 Comments

O ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli zespole nadpobudliwości psychoruchowej mówi się obecnie coraz częściej. To zaburzenie, które diagnozowane jest najczęściej u dzieci, lecz również dotyka ono osób dorosłych. W jaki sposób można rozpoznać ADHD? Jak wygląda wówczas terapia tego zespołu?

ADHD – przyczyny i rozpoznanie

Nauka nie jest jeszcze całkowicie zgodna co do tego, co jest przyczyną zespołu nadpobudliwości ruchowej. Najczęściej wskazuje się wtedy na podłoże genetyczne. Hipotezę tę wspierają przeprowadzone dotychczas badania. Dodatkowo, mowa o czynnikach biologicznych i społecznych, które mogą również warunkować pojawienie się tej dolegliwości.

Należy przy tym zaznaczyć, że ADHD nie jest powiązane z błędami wychowawczymi i czynnikami psychologicznymi.

Wśród głównych objawów tej dolegliwości znajdują się:

  • trudności w skupieniu uwagi
  • impulsywne działania
  • problemy z kontrolą pobudzenia
  • nadmierna ekspresja uczuć i zwiększona wrażliwość emocjonalna
  • niepokój ruchowy, na przykład bezcelowe chodzenie, poruszanie kończynami, podskakiwanie

Dodatkowo, w przebiegu tego zespołu może pojawić się także szereg innych objawów. Aby określić, czy konkretne zachowanie rzeczywiście powiązane jest z ADHD, konieczna jest wizyta u specjalisty, którego domeną jest nadpobudliwość Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie do dyspozycji są jedni z najlepszych psychologów i psychoterapeutów oraz psychiatrów zajmujących się tym zespołem.

Jak wygląda leczenie ADHD?

Zasadniczo, nie zawsze ADHD musi być poddawane specjalnemu leczeniu farmakologicznemu, które ma na celu wyciszenie pojawiających się objawów.

W wielu przypadkach bardzo dobre rezultaty działają także działania skoncentrowane na terapii psychologicznej, a także innych form terapii, na przykład terapii zajęciowej, mowy i języka w zależności od pojawiających się problemów.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w tym przypadku kluczowe jest prowadzenie systematycznej pracy, która ma na celu zmianę zachowania osoby, u której zdiagnozowano nadpobudliwość Warszawa jest miastem, gdzie do dyspozycji rodziców, a także osób dorosłych z ADHD są jedne z najlepszych centrów terapeutycznych, w których można skorzystać z kompleksowej pomocy.

W związku z tym bardzo ważne jest wybranie dobrego specjalisty, który będzie mógł zająć się przeprowadzeniem kompleksowej diagnostyki ADHD u pacjenta, a następnie będzie mógł on zasugerować najlepsze rozwiązania skupione na uzyskaniu pożądanego efektu terapeutycznego – zmniejszeniu objawów towarzyszących nadpobudliwości psychoruchowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *