Osocze bogatopłytkowe, przełom w ortopedii

Każdym dniem powstają coraz nowsze rozwiązania technologiczne, jak i naukowe pozwalające nam na znaczne poprawienie naszego życia. Obejmują one aspekt zarówno podstawowych czynności życiowych oraz szeregu innych, w tym m.in. spożywanych pokarmów, ćwiczeń, korzystania z technologii, czy też medycyny. W szczególności ta ostatnia bardzo szybko się rozwija dostarczają nam całkiem przełomowych i niezwykle pomocnych możliwości, które w znacznym stopniu skracając czas rekonwalescencji, a nawet pozwalają na wyleczenie z chorób, które jeszcze kilkanaście lat temu były niewyleczalne. Nie da się zaprzeczyć, że pod kątem medycyny ortopedia stanowi bardzo ważny punkt, gdyż narząd ruchu i pionowa pozycja stanowią o tym, że jesteśmy ludźmi istotami wyższymi nad zwierzętami.

Układ ruchowy, jak o niego dbać

Nie da się ukryć, że utrata możliwości poruszania się o własnych siłach, jest bardzo bolesna dlatego też, aby nie dopuszczać do takiej sytuacji to powinniśmy właściwie pielęgnować i dbać o swoje ciało. Z drugiej jednak strony odpowiednia dieta, a także ćwiczenia fizyczne również są niezbędne po to, aby zyskiwać na zdrowiu i jak teraz znaleźć tutaj odpowiednią równowagę. Wszystko sprowadza się do tego, że jeżeli chcemy cieszyć się odpowiednio funkcjonującym układem ruchu, powinniśmy zadbać o to aby działał on przez, jak najdłuższy czas. Z tego też względu nie możemy dopuszczać do licznych przeciążeń, czy też nadmiernego chodzenia, które mogłoby doprowadzić do szeregu uszkodzeń. Mowa tutaj szczególności o sytuacjach, gdy chodząc na co dzień obstukujemy naszą podeszwą o powierzchni ziemi. W efekcie dochodzi do przenoszenia drganie w górę naszego ciała, nawet do stawów i kręgosłupa powodując szereg różnego rodzaju mikrouszkodzeń. Choć aktualnie może się to wydawać nieważne, to jednak z biegiem czasu ich ilość na tyle się zwiększy, że mogą one skutkować bardzo poważnymi dolegliwościami, które w najgorszych sytuacjach będą niewyleczalne.

Istota odpowiedniej profilaktyki

Aby unikać takich sytuacji, niezbędna jest profilaktyka, czyli właściwa ochrona naszego ciała przed pojawieniem się poważnych dolegliwości. W przypadku ćwiczeń dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z możliwości trenerów personalnych, którzy wskażą nam właściwą technikę wykonywania poszczególnych czynności fizycznych tak, aby zwiększyć wydajność, a zarazem nie uszkodzić sobie ciała. Jakiekolwiek inne sporty również wymagają poprawnej techniki, a także odpowiedniego wyposażenia w tym między innymi obuwia, które z amortyzuje szereg uszkodzeń. Dodatkowo powinniśmy zdawać sobie sprawę, że regularne wizyty u specjalistów pozwolą nam na szybszy wykrycie zmian, a tym samym krótszy czas rekonwalescencji i mniej bólu związanego z przykrymi dolegliwościami. Niemniej jednak zdarzają się takie sytuacje, w których to dojdzie do poważnych komplikacji i nawet jeżeli będzie sytuacja losowa, zostaniemy zmuszeni do odnalezienia sposobu leczenia, które przywróci nas, jak najszybciej do sprawności.

Osocze bogatopłytkowe w Ortopedii

Jednym z kluczowych przykładów tego typu sytuacji jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego. To rozwiązanie aktualnie dominuje w medycynie estetycznej, ale ze względu swoje pozytywne właściwości, również tutaj wykazuje korzystne działanie. Osocze bogatopłytkowe jest to preparat krwiopochodny, który pobierany jest od człowieka lub zwierzęcia. W praktyce cały proces przebiega w trzech głównych krokach, czyli najpierw pobiera się krew pacjenta, a następnie odpowiednio separuje koncentrat bogatopłytkowy i oddziela od osocza, a ostatecznie wstrzykuje w wybrane miejsce po to, by uzyskać określone efekty. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami osocze bogatopłytkowe działa korzystnie na wzmocnienie naszych tkanek powodując poprawę ich jędrności, a także witalności. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, a także przyspiesza gojenie się ran. Wszystko to za sprawą obecności czynników wzrostu, które pozwalają na łatwiejszą regenerację naszego ciała. Z tego właśnie powodu osocze bogatopłytkowe ma bogate stosowany w ortopedii, gdyż w przypadku zerwania mięśni i uszkodzenia stawów, czy też urazów szkieletowych, jak i szeregu stanów zapalnych pełni ono niezastąpiona funkcję, pozwalającą na szybszą regenerację i ograniczenie niepotrzebnych cierpień. Jeżeli więc kiedykolwiek zetkniemy się sytuacją, w której będziemy mieli problem na tle układu ruchu i wylądujemy u ortopedy, a dolegliwości mają na tyle poważny charakter, że pozwalają nam na korzystania z życia, powinniśmy zastanowić się lub samodzielnie zapytać o możliwość leczenia przy pomocy osocza bogatopłytkowego. Jest to o tyle nowa metoda, że jeszcze wielu lekarzy mogło o niej nie słyszeć, a jej skuteczność jest tak wysoka, że warto spróbować poprawić swój stan wykorzystując ją.